Deri Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli?

Ayakkabı alırken önemsenmesi gereken çok fazla unsur vardır. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi olarak ayak sağlığı gelir. Ayakkabı ayağa uyumlu olmasının yanında rahat etmenizi de sağlaması gerekiyor. Ayakkabının dış görünüşü, giydiğiniz kıyafete uyumu ve mevsime göre ayakkabı seçimi ayakkabı alırken öne çıkan faktörlerdendir. Bu konuda çok sık karşılaşılan sorulardan biri olarak deri ayakkabı ayak sağlığı için doğru mudur? Sorusu üzerine birtakım önerilerde bulunacağız.

Deri Ayakkabının Özellikleri

Deri ayakkabı ayak sağlığı için doğru mudur? Konusunda ilk önemli konu olarak derinin yapısından bahsetmek gerekir. Deri doğal bir üründür ve insanlar deriyi kışın soğuktan yazın da sıcaktan korunmak adına kullanıyorlar. Deri ayakkabı da bu sebeple kış aylarında ayakları soğuğa karşı koruyor ve en önemlisi su geçirmiyor, yazın ise aşırı sıcaklarda terlemenin önüne geçiyor.

Deri ayakkabının bunun yanında şık bir görünümü var temizliği kolay bir üründür. Deri ayakkabı kolayca deforme olmayan bir ürün olarak ayakkabıcıların ilk önerisi haline gelmiştir. Bu açıdan deri ayakkabı alırken mutlaka orijinal deri olmasına özen gösterilmelidir. Orijinal deri alınmıyorsa da yüksek kaliteli bir suni deri alınabilir ancak bunun için de her markaya ve satıcıya güvenilmemelidir. Ayakkabı bilinen bir yerden satın alınmalı ve gerekirse garantili olmalıdır. Diğer yandan deri ayakkabı tercihi konusunda bir diğer vurgulanması gereken faktör olarak deri ayakkabının ayakta son derece şık bir görünüm yaratacağı konusudur.

Deri Ayakkabı Alırken Püf Noktalar

Deri ayakkabı alırken vurgulanması gereken birçok konu mevcuttur. İlk olarak, deri ayakkabı tercihinde ayakkabının ayakla olan uyumudur. Ayağa fazla büyük gelen ya da ayağa çok küçük gelen bir ayakkabı ayak sağlığı açısından önerilmiyor.

Bunun için ayakkabı alırken en önemli konu olarak deri olmasının yanında ayakla tam uyumlu olan ve ayağı çepeçevre saran bir ayakkabı satın alınmasıdır. Buna ilave olarak deri ayakkabı tercih ederken genel olarak kıyafetlerinizle uyumlu bir renkte deri ayakkabı tercih edilmesidir.

Suni Deri Alınabilir mi?

Deri ayakkabı ayak sağlığı için doğru mudur? Konusunda bir diğer merak edilen de suni deri tercih edilirse ayak sağlığına zarar verip vermeyeceği hususudur. Bu durumda önemsenmesi gereken bir konu olarak suni derinin kalitesine dikkat edilmesi gerekliliğidir. Buna ilave olarak da suni derinin su geçirgenliğine bakılmalıdır.

Su geçiren ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Suni deri ayakkabı alırken aynı zamanda ayağı rahatsız etmemesine dikkat edilmelidir. Tıpkı normal deri ayakkabı gibi ayakları rahat hissettirmesi gerekiyor. Bunun için ayakkabı denerken mağazadan hemen çıkılmayarak ayakkabı test edilmelidir. Ayağın arka kısmını vuran ya da yanlardan sıkan bir ayakkabı satın alınmamalıdır.

Gerçek Deri Ayakkabı Alırken Önemli Noktalar

Suni deri ayakkabı alınmak istenmiyor ve gerçek deri isteniyorsa ilk olarak derinin kokusuna bakılmalıdır. Derinin farklı bir kokusu varsa satıcıdan bu durum hakkında bilgi talep edilmelidir. Diğer yandan, gerçek deriye temas edildiği vakit daha kalın bir yapısı olduğu bilinmelidir. Diğer yandan, gerçek deri alınmak istendiğinde daha parlak ve şık bir görünümü varsa gerçek deri olduğu bilinmelidir. Gerçek deri suni deriye göre dayanıklılığı daha yüksektir.

Deri ayakkabı alınmak istendiğinde görüldüğü üzere çok fazla kriter mevcuttur. Bu hususlara dikkat edilerek ayakkabı alınmalı ve ayak sağlığından ödün verilmemelidir. Elbette, bir ayakkabının şık görünümü olması önemlidir ancak hiçbir zaman şık görünüş rahat bir ayakkabıya tercih edilmemelidir. Ayakkabının kişinin dış görünüşüne uygun olmasına itina ile yaklaşılmalı, çok hareketli bir meslek icra ediliyorsa ayakkabının buna göre rahat olmasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir